SRC 5 Temel

Ticari araç sürücüleri için SRC zorunlu belgedir. SRC 5 - ADR Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 5 - ADR Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.


SRC 5 ADR BELGESİ – TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMİNİ ALMASI GEREKEN ADAYLAR ; 


ADR Sözleşmesi ve Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik ile Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi çerçevesinde, SRC 5 Belgesi ( ADR Belgesi ) Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Eğitimlerine;

Tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan araçların sürücüleri ve

Tehlikeli madde taşımacılığı sahasında sürücü olmak isteyenler katılım göstermelidir.


SRC5 ADR BELGESİ ALMA ŞARTLARI ;


SRC 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. 

SRC 5 Belgesi eğitimlerine katılabilmek için SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olunması şartı vardır.

SRC 5 Belgesi için 19 saatlik eğitimin tamamlanması ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açacağı sınavda başarılı olunması gerekmektedir.

Sınav geçme notu 60'tır.


SRC 5 – ADR BELGESİ – TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİMİ AMACI;


SRC5 Belgesi (ADR) Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürücü Eğitimlerimizde, tehlikeli maddelerin karayolu ile yurtiçinde ve yurtdışında taşımacılığını yapan firma sürücülerine, ADR Sözleşmesi, Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik ve Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi gereği almakla yükümlü oldukları eğitimlerin verilmesi, sürücülerin SRC5 sahibi olma yeterliliği kazanmalarına yardımcı olunması, hata ve kazaların asgari düzeye indirilmesi ve çevrenin korunması amaçlanmaktadır.


SRC5 – ADR BELGESİ  KURSU;


SRC 5 - ADR Belgesi eğitimleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Tehlikeli Madde Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yetki Belgesi ile yetkilendirilen SERDİVAN SRC KURUMUMUZDA verilmektedir.